ايجاد شبكه داخلي dlna و WLAN در اتوبوس وايفاي با روتر جيبي Hame F1
روتر جيبي Hame F1-گزينه اي مناسب براي اتوبوس واي فاي
روتر جيبي Hame F1-داراي پورت لن LAN جهت دستگاه پوز-كارتخوان-دوربين مدار بسته-با باتري پاوربانك-گزينه اي عالي براي انجام پروژه هاي دانشجوئي شاخه شبكه
اتوبوس واي فاي با روتر جيبي "حيم"
http://www.i8i.ir/all/modem/router/Hame/f1-1.htm

در اين صفحه ميخوانيم:

 wireless router-111222

صفحه اصلي i8i >> روتر جيبي >> روتر جيبي Hame F1- موارد استفاده
rt.i8i.ir

 

 
  صفحه اصلي مودم دانگل مودم جيبي3G مودم جيبي4G روتر وايفاي گوشي تبلت لوازم رايانه لوازم ديگر پشتيباني خريد اينترنتي ارتباط با ما  
موارد كاربرد روتر جيبي Hame F1  بطور عام و بطور خاص
آنچه بايد درباره روتر جيبي Hame F1 بدانيم!
  صفحه اصلي موارد كاربرد  مشخصات فني عمومي  مشخصات فني تخصصي توضيحات كاربري تنظيمات متداول  تنظيمات پيشرفته  

كاربرد هاي عملي روتر جيبي  Hame F1 (جهت مطالعه قبل از خريد)

 1. از روتر جيبي  Hame F1 بيشتر بدانيم! (كاربردهاي عمومي و تخصصي)

 1. روتر جيبي Hame F1 مجهز به فناوري dlna

فناوري dlna چيست؟

اين فناوري در سال 2003 بمنظور سهولت در شبكه سازي لوازم ديجيتالي چند رسانه اي كه مصرف عمومي و خانگي دارند طراحي شد و جهت پرهيز از پيچيدگي هاي ايجاد شبكه خانگي و سهولت دسترسي لوازمي مثل تلويزيون و پخش صوت و چاپگر و ... به اسناد چند رسانه اي مثل فيلم و موسيقي و عكس و متن و يا بازي هاي رايانه اي، مورد استفاده قرار ميگيرد.
بعنوان مثال چنانكه داراي يك پخش صوت روميزي ميباشيد كه به فناوري dlna مجهز است ميتوانيد از يك فلش يا ديسك سخت (هارد) و بطور كلي لوازم حافظه دار كه در آن موسيقي هايتان را قرار داده ايد بي نياز به اتصال رابط (كابل) و از اتاق ديگر، موسيقي دلخواه تان را دريافت كرده و گوش كنيد. همينطور در مورد پخش فيلم و تماشاي آن از نمايشگر ديواري تان كه مجهز به اين فناوري هست و نيز چاپ اسناد ذخيره شده در آن توسط چاپگري كه در هر كجاي منزل قرارداده ايد، بي نياز به سيم رابط ميتوانيد اسناد را به آنها منتقل نماييد. نكته مهم اينستكه توسط اين لوازم ميتوانيد اجراي اسناد را كنترل نماييد و نيازي به منبع اصلي آن نخواهيد داشت.

ايجاد شبكه داخلي dlna و WLAN در اتوبوس وايفاي با روتر جيبي Hame F1
 
بدور از بحث فني پيچيده و بزبان ساده بتعبيري ميتوان گفت در فن آوري  dlna ، حافظه هاي جانبي شما بنوعي بي سيم (واي فاي) شده و وسايل (ابزار) اجرائي كه كارت شبكه متعلق به آن واي فاي را داشته باشند ميتوانند بطور بي سيم به آن متصل شوند و اسناد مربوط بخود را اجرا نمايند.
البته اين فناوري عمر زيادي را پشت سر گذاشته و جالب اينجاست كه اگر چه بيش از يك ميليارد (و بقولي تا كنون بيش از 4 ميليارد) لوازم ديجيتالي در جهان مجهز به اين فناوري توليد شد و حتي ممكن است در منزل شما چند وسيله مجهز به آن وجود داشته باشد، اما هنوز در ايران كاربران نسبتا كمي از كم و كيف آن، نحوه بكارگيري و راه اندازي dlna مطلع هستند.
از آن زمان تاكنون فن آوري هاي مختلفي سعي در جايگزيني dlna را داشته اند و در حال حاضر بجرات ميتوان گفت تنها جايگزين مناسب آن بلوتوث ميباشد كه از همان ابتدا سريعا فراگير شد، چراكه اين فن آوري در تبلت ها و گوشي ها تعبيه شد و بهمين دليل همه شما با آن بخوبي آشنا هستيد و از نقاط ضعف و قوت آن آگاهي نسبي داريد (و نيازي به معرفي آن نيست!).
 

 فلش يا ديسك سخت براي به اشتراك گذاري اسنادشان با لوازم dlna ، ميبايست به چه وسيله اي متصل باشند؟

 سوالي كه پيش ميايد اينست كه حافظه جانبي چگونه با اينگونه لوازم ارتباط برقرار ميكنند؟
البته هستند فلش يا ديسك هايي كه خود مجهز به فناوري dlna بوده و با اتصال به رايانه خواهيد توانست اسناد آنرا با  اينگونه لوازم به اشتراك بگذاريد.
و نيز دانگل هائي كه رايانه را dlna ميكند (همانند دانگل بلوتوث). عكس روبرو يك دانگل dlna ميبباشد.
ايجاد شبكه داخلي dlna و WLAN در اتوبوس وايفاي با روتر جيبي Hame F1

همچنين نرم افزار هايي مثل مديا پلير12 كه اين توانائي را در سيستم عامل ويندوز 7 ببالا رايانه تان پشتيباني ميكند.
و از همه بهتر اينكه شما ميتوانيد با دريافت و نصب يكي از نرم افزار Mezzmo و يا Wild Media Server  بر روي رايانه تان، آنرا بعنوان يك سرور dlna براي اشتراك با لوازم ديبجيتالي تان در بياوريد.

و البته ميتوانيد از  روتر جيبي  Hame F1  نيز استفاده كرده تا اسناد حافظه هاي جانبي يو اس بي دار را با هر ظرفيت، بطور بي سيم به ابزارهاي پخش مجهز به dlna بطور متوالي (استريم) منتقل كند.

توجه داشته باشيد كه روشهاي ديگري نيز براي اشتراك گذاري اسناد حافظه هاي همراه (فلش ، ديسك، اس دي رم...) وجود دارد مثل share يا Cold ولي عموميت نداشته و كارائي dlna را ندارد. (در شيرينگ امكان پخش بطور متوالي-استريم نيست و در كلد نياز به انتقال سند به فضاي ابري است كه با اينترنت ضعيف و حجمي معقول نيست...) تنها جايگزين مناسب همان بلوتوث است كه آنهم هنوز داراي مشكلات عچيب خود ميباشد.
در بخش زيرين توضيح خواهيم داد كه توسط روتر جيبي Hame F1 ميتوانيد علاوه بر روش dlna ، با شيوه اشتراك گذاري بي سيم (شيرينگ) نيز جهت نقل و انتقال اسنادتان از  فلش يو اس بي و يا ديسك سخت با هر ميزان ظرفيت  به وسايل ذخيره ساز واي فاي دار به اشتراك بگذاريد.

 روتر جيبي Hame F1 داراي پورت LAN مناسب براي دستگاه كارتخوان و دوربين مدار بستهچرا به روتر جيبي Hame F1، عنوان "پنج در يك" اطلاق ميشود؟

روتر جيبي Hame F1 داراي سه قابليت كاربردي اتصال به ابنترنت و دو قابليت در اشتراك گذاري اسناد در يك بسته ميباشد:

 • اول: داراي پايانه يو اس بي جهت اتصال به مودم سيمكارتي بوده و شما ميتوانيد  به شبكه همراه متصل شده و 20 وسيله واي فاي دار را به اينترنت وصل نماييد

 • دوم: دومين توانائي مفيد روتر جيبي Hame F1 برخورداري از پورت لن است و شما قادر خواهيد بود كه خطوط LAN (اترتت يا شبكه داخلي) را توسط اين روتر، اكسس پويت كرده و 20 كاربر را به اين شبكه بطور بي سيم متصل نماييد.

 • سوم: اين روتر بعنوان ريپيتر نيز عمل ميكند بدين معني كه اگر يك شبكه واي فاي در محيط وجود داشته باشد ميتواند به آن متصل شده وبعنوان يك نقطه اتصال (اكسس پويت) جديدي شود براي آن شبكه و 20 كاربر در اطراف خود را به آن متصل نمايد.
  اين ويژگي بيشتر زماني كارائي خود را نشان خواهد داد كه شبكه وايرلس يا واي فاي محيط ضعيف بوده و دايما قطع و وصل ميشود و بدين وسيله آنرا تقويت و تكرار و تثبيت مينماييم.

 • روتر جيبي Hame F1 همچنين داراي قابليت اشتراك گذاري اسناد حافظه جانبي از قبيل هارد اكسترنال و يا فلش مموري ميباشد و اسناد داخل آنرا ميتوانيد به لوزامي كه داراي حافظه داخلي هستند مثل گوشي تبلت و لپ تاپ ... تبادل نماييد (آپلود و دانلود).

 • منحصر بفرد ترين ويژگي روتر جيبي Hame F1 دارا بودن قابليت پخش اسناد چند رسانه اي (فيلم متن موسيقي...) براي ابزار هاي آن اسناد مثل نمايشگر چاپگر پخش صوت... ميباشد.
  اين قابليت توسط فن آوري DLNA صورت ميگيرد كه در روتر  وجود داشته و اين لوازم نيز ميبايست مجهز به چنين فن آوري باشد.
  اگرچه اين فن آوري، چندان جديد نيست و بهمين دليل بسياري از لوازم خانگي داراي چنين قابليتي ميباشند در نتيجه ميتوانيد لوازم موجود در منزلتان از كارائي بالاتري بهره مند گردانيد.

 • البته روتر جيبي Hame F1 ويژگي ششمي هم دارد كه در نوع خود بسيار حائز اهميت است و آن قابليت شارژ باطري لوازم همراه ميباشد و در واقع ميتوان گفت بلحاظ امكانات 6 در يك است نه پنج در يك. (از نظر توانائي شبكه واي فاي پنج در يك ناميده ميشود)

 1. كاربرد هاي عمومي روتر جيبي Hame F1

روتر چيست؟

در ابتدا ميبايست خاطر نشان كنيم كه روتر جيبي  Hame F1 فقط يك روتر است و نه مودم روتر. تفاوت اين دو واژه ممكن است براي افراد غير فني مبهم باشد بهمين دليل توضيح اين نكته لازم است كه تمامي لوازم واي فاي دار (بي سيم) الزاما داراي يك بخش مجزا بنام روتر ميباشند كه با مودم داخل آن بسته، ارتباط برقرار كرده و شما با اين مجموعه قادر به اتصال به شبكه هاي همراه شده و از اين طريق لوازمي كه داراي گيرنده واي فاي (كارت شبكه) هستند (مثل گوشي و رايانه تان) را به اينترنت وصل مينمائيد.
بنابراين روتر به تنهايي قادر به اتصال به اينترنت نيست و نيز مودم به تنهائي قادر به ارتباط بي سيمي با وسيله تان نيست و مجموعه اين دو را با نام "مودم روتر ..." معرفي ميكنند. ولي معمولا واژه روتر حذف شده و بهمين دليل است كه افراد غير فني تصور ميكنند مودم روتر فقط يك مودم است منتهي مودم بي سيم.

شبكه داخلي در اتوبوس وايفاي با روتر جيبي Hame F1
ايجاد شبكه داخلي dlna و WLAN در اتوبوس وايفاي با روتر جيبي Hame F1

اينكه چرا شركت حيم اقدام به توليد مودم روتر نكرده بحثي جداگانه است. البته مدل  Hame A16 دقيقا شبيه به همين محصول است و مودم روتر است ولي از روتر جيبي Hame F1 استفاده هاي كاربردي بيشتر ميتوان كرد كه ذيلا توضيح خواهيم داد.
 1. Hame F1 بعنوان مودم جيبي سيمكارتي همراه

متداول ترين مورد استفاده اين وسيله، استفاده از آن تحت عنوان مودم روتر سيمكارتي ميباشد. و شما ميتوانيد با اتصال يك مودم سيمكارتي به سر يو اس بي آن، به كليه شبكه هاي همراه متصل شده و تا 20 وسيله واي فاي دار را به اينترنت متصل نمائيد.
روتر جيبي Hame F1 داراي يك پايانه يو اس بي ميباشد كه شما ميتوانيد قريب به 400 مدل مودم سيمكارتي يو اس بي را به آن متصل كرده و به اينترنت وصل شويد. ليست مودم ها در انتهاي  اين صفحه است.
 
 1. سرعت مودم و روتر جيبيHame F1
  اين روتر قابليت همگام شدن با مودم هاي سيم كارت خور 3.75G را داشته و شما ميتوانيد توسط آن، تا سرعت 21.6 مگا بيت برثانيه سرعت داشته ياشيد و چنين سرعتي به اندازه كافي بزرگ است و نياز چنداني به مودم 4G نخواهيد داشت. و كليه امورات مربوط به دريافت (دانلود) و يا پخش بر خط (انلاين) برنامه هاي سنگين مثل فيلم هاي با دقت بالا (فول اچ دي) يا بازي هاي دونفره را توسط آن بدون هرگونه قطع شدن انجام دهيد و همچنين دريافت (دانلود) اسناد اينترنتي مثل فيلم و موسيقي و پي دي اف نيز با سرعتي حدود 3 مگا بايت انجام پذير ميباشد كه سرعتي قابل قبول است.
 2. Hame F1 بعنوان بي سيم (واي فاي) كننده مودم كابلي اينترنت پرسرعت ADSL

افرادي كه از قبل يك مودم سيمدار (كابلي) براي اينترنت پر سرعت خود خريده اند ممكن است نيازمند يك مودم ديگر براي يك رايانه ديگر شوند و يا اينكه مايل باشند توسط سرويسي كه دارند با گوشي شان نيز به ADSL وصل شوند بنابر اين بهترين راه اينست كه روتر جيبي Hame F1 را توسط پايانه مخصوصي كه در سر ديگرش وجود دارد به مودم كابلي وصل كرده و آنرا بي سيم نموده و تا چندين وسيله واي فاي دار را به اينترنت وصل نمايند.

 1. Hame F1 بعنوان تقويت و تكرار كننده مودم وايرلس اينترنت پرسرعت ADSLHame F1 بعنوان تقويت و تكرار كننده مودم وايرلس اينترنت پرسرعت ADSL

بسيار اتفاق مي افتد كه در يك ساختمان از يك مودم بي سيم اينترنت پرسرعت استفاده ميشود اما در بعضي نقاط ساختمان عملا خبري از اينترنت نيست و ميبايست جاي مودم و وضعيت آنتن آنرا دستكاري كرد ولي در نتيجه جاي ديگر اينترنت آن قطع خواهد شد.
براي حل اين گرفتاري، استفاده از يك تقويت كننده بهترين و ساده ترين راه حل است كه روتر جيبي Hame F1 ميتواند براي شما بهترين گزينه باشد.  انواع روتر هاي جيبي حيم اين توانايي را دارند كه از طريق سامانه تنظيماتش به مودم وايرلس متصل كرده و در هركجا كه مايليد و گيرندگي در انجا ضعيف است قرار داده و از اينترنت تقويت شده استفاده نمائيد.
متحرك بودن و.بي نيازي به پريز برق و تلفن ، شما را قادر ميكند كه براحتي روتر را تغيير مكان دهيد.

همچنين ميتوانيد با تهيه يك مودم آنتن بشقابي و نصب آن در بام محل مسكوني و توسط روتر جيبي Hame F1 حتي محوطه بسيار بزرگي در حد يك اداره و يا شركت بزرگ را نيز تحت پوشش اينترنت قرار دهيد

 1. Hame F1 بعنوان شارژر باطري تلفن همراه  و تبلت

بسيار اتفاق مي افتد كه مجبور ميشويد منزل يا محل كار خود را با عجله ترك كنيد اما امروزه كسي بدون تلفن همراه از خانه خارج نميشود. گوشي تان را كه ميخواهيد در جيب خود قرار دهيد متوجه ميشويد باطري آنرا پر نكرده ايد و ميبايست دست كم يك ربع ساعت صبر كنيد تا پر شود. و درحاليكه حتي يك دقيقه هم فرصت اينكار را نداريد. بنابراين در چنين وضعيتي داشتن يك شارژر همراه بهترين گزينه برايتان محسوب ميشود. همچنين جهت مسافرت، يك پشتيبان خوب براي تبلت تان ميباشد.
روتر جيبي Hame F1 يك شارژر همراه خوب و با استاندارد بالا ميباشد كه قادر است در هنگامي كه باطري آن پر است (هر 4 لامپ نمايشگر شارژ روشن شود) تبلت و يا گوشي تان را بارها بطور كامل پر كند. باطري داخلي آن 7800 ميلي آمپر بوده و از مدارات ايمني استاندار استفاده ميكند و چنانكه با روش كاركردن صحيح آن آشنا باشيد حدود ده سال ميتواند برايتان بعنوان يك شارژر همراه خوب عمل كند. 
Hame F1 بعنوان شارژر باطري تبلت و تلفن همراه

 1. كاربرد هاي منحصر بفرد روتر جيبي Hame F1

توضيح فني:
همانطور كه در ابتدا ذكر شد اين وسيله بر خلاف وسائل متداول، تنها يك روتر ميباشد كه ميتواند 4 كاربرد ذكر شده را داشته باشد اما يك روتر، بر خلاف مودم روتر، تواتائي بيشتري در ارتباط با كاربر پذيري دارد بطوريكه روترهاي روميزي معمولا 32 كاربره هستند ولي از آنجاكه مصرف برق روتر بالا است انرژي آنرا با منبع تغذيه (آداپتور) تامين ميكنند و به همين دليل روميزي يا خانگي ناميده ميشود.
روتر جيبي Hame F1 بدليل طراحي فوق العاده فني تخصصي كه در آن انجام گرفته مصرف برق كمي داشته تا آنجا كه قادر است حتي 20 كاربر را تا ساعاتي به اينترنت با همان باطري 7800 ميلي آمپر داخلي اش متصل كند.
 1. ميني بوس و اتوبوس واي فاي توسط روتر جيبي Hame F1

اتوبوس واي فاي پديده اي جديد است كه در كشورهاي مختلف در حال اجراست چراكه در بسياري از كشورها مشكل جمع آوري بليط كاغذي را با تبديل كردن اين روش دردسر ساز به سيستم شبكه اي كردن الكترونيكي آن در هر اتوبوس از طريق واي فاي، حل كرده اند و متعاقب آن ميتوانند از مزاياي فضاي واي فاي كه در اتوبوس ها توسط شبكه بي سيم WLAN ايجاد ميشود به مسافران نيز اينترنت رايگان بدهند.

در ايران اين روش تا حدودي و با كمي تفاوت اجرا شده و بعضا  در برخي اتوبوس هاي داخل شهري تهران (اتوبوس هاي تابع قراداد) از شكل ديگر سيستم الكترونيكي استفاده ميشود (روش واحد داخلي). اما در حال حاضر بطور آزمايشي در خط دانشگاه علم و صنعت اين كار اجرايي شده و براي مسافرين يكي از خطوط كه عمدتا دانشجو هستند اتوبوس واي فاي ايجاد شده تا مسافرين عمدتا دانشجو در آن، از اينترنت رايگان استفاده نمايند.

مع الوصف اجراي واي فاي كردن در هر اتوبوس نه بطور شبكه اي و سراسري، بلكه بشكل يك واحد مجزا (بخصوص در اتوبوس و ميني بوس هاي شخصي و يا شركت هاي كوچك) نيز امكان پذير ميباشد. بدينگونه كه ميتوان در هر اتوبوس يك عدد مودم و روتر قرار داد تا مسافرين توسط آن به اينترنت وصل شوند.  اگر چه بنا به اطلاعاتي؛ در تجارب قبلي اجراي اين طرح که در بزرگراه کرج تهران انجام گرفت منجر به سوختن روترهای کار گذاشته شده ساخت هواوي شد (دلائل آن در حال بررسي ميباشد)، اما در بسياري از شهرستانها مثل اروميه و اصفهان اين طرح براي اتوبوس هاي بين شهري انجام شده كه موفقيت آميز بوده و مورد استقبال مسافرين قرار گرفته است.

اجراي اين روش باعث ترغيب مسافران به استفاده از خودروهاي عمومي ميشود چراكه در طول سفر بطور رايگان از تماشاي فيلم هاي دلخواهشان لذت برده و حتي در اصفهان با پذيرائي غذاي گرم نيز بر اشتياق مسافران از استفاده اين نوع اتوبوس ها افزوده اند!

ايجاد شبكه داخلي dlna و WLAN در اتوبوس وايفاي با روتر جيبي Hame F1ايجاد شبكه داخلي dlna و WLAN در اتوبوس وايفاي با روتر جيبي Hame F1
االبته براي مكان هاي عمومي و ثابت، استفاده از اينترنت پرسرعت ADSL مقرون بصرفه ميباشد و از روترهاي خانگي، بهتر ميتوان استفاده كرد. 
 1. ايجاد سيستم هاي امنيتي راه دور با دوربين هاي مدار بسته توسط روتر جيبي Hame F1

ايجاد سيستم هاي امنيتي راه دور با دوربين هاي مدار بسته توسط روتر جيبي Hame F1امروزه روش هاي مراقبت از دور به دو روش انجام پذير شده است يكي توسط مكان ياب ها كه مبتي بر GPS ميباشند و توسط ماهواره از طريق سيم كارت داخل دستگاه با كاربر ارتباط برقرار ميشود. و ديگري توسط دوربين هاي مبتي بر وب كه اين دوربين ها بكمك يك روتر با سرور مركزي ارتباط برقرار كرده و توسط اينترنت مودم متصل به روتر، تصاوير زنده دوربين را منتشر ميكند.

البته سيستم هاي امنيتي تصويري يا داخلي (محلي) هستند و در محوطه كوچك با سيم (كابلي) و يا بي سيم (واي فاي) محيط تحت نظارت قرار ميگيرد - و يا جهاني (مبتني بر وب) هستند وتصاوير با اينترنت قابل دسترسي ميباشند و كاربر قادر به تماشا و مراقبت از دور توسط گوشي همراه خود و يا در شهر ديگر و در رايانه اش ميباشد.

اگر چه برخي از دوربين ها تمامي سازوكار لازم براي انجام انتشار تصاوير در فضاي مجازي را دارند. اما شما ميتوانيد دوربين هاي مدار بسته ارزان قيمت را كه داراي نشاني اينترنتي هستند (داراي آي پي ديناميك يا استاتيك هستند)، توسط روتر با اينترنت نيز به اشتراك كاربر (با رمز ورودي) بگذاريد.

در بخش تنظيمات پيشرفته، بطور خلاصه نحوه به اشتراك گذاري تصاوير دوربين هاي مدار بسته گه داراي خروجي لن ميباشند را توضيح داده ايم. و شما بوسيله يك مودم سيمكارتي ارزان قيمت و يك روتر جيبي Hame F1 به اين منظور دست خواهيد يافت. فقط كافيست كه آنتن دهي محلي كه دوربين در آنجاست در حد قابل قبول باشد.
 1. بي سيم كردن دستگاه كارتخوان توسط روتر جيبي Hame F1

دستگاه كارت خوان (POS) نيازي اجتناب ناپذير براي كسب و كار ميباشد و تا آتجا كه فروشندگان سيار و يا افرادي كه به خط تلفن ثابت دسترسي ندارند نيز نميتوانند از اين امكان چشم پوشي كنند. چراكه حمل ونقل پول و نيز پرداخت دقيق مبلغ كالاهائي مثل ميوه... ديگر همچون گذشته براي طرفين معامله، عملي و توجيه پذير نيست!

اما تحويل دستگاه كارتخوان سيار، منوط به وديعه يك ميليوني به بانك است و ممكن است تحت شرايطي اين مبلغ هرگز بحسابتان بر نگردد!
در حاليكه ميتوانيد دستگاه كارتخوان ثابت خود را بتوسط يك مودم و روتر جيبي Hame F1 (و جهت محكم كاري يك پاوربانك ده آمپري) با هزينه اي حدود يك چهارم آن به كارتخوان سيار تبديل نمائيد.
ضمن اينكه با اين مجموعه به اينترنت هم ميتوانيد متصل شده و از آن استفاده هاي ديگري داشته باشيد.
بي سيم كردن دستگاه كارتخوان توسط روتر جيبي Hame F1
 1. واي فاي كردن شبكه داخلي (Etenet) توسط روتر جيبي Hame MPR-A1واي فاي كردن شبكه داخلي (Ethenet) توسط
  روتر جيبي Hame F1

در مكان هائي مثل دانشگاه و يا ادارات و شركت ها كه داراي شبكه داخلي انتقال اطلاعات Ethernet هستند و با سيستم لن (سيم كشي) اجرا شده اند نيز ميتوانيد از توانائي روتر جيبي Hame F1 همانند ديگر انواع روتر هاي حيم استفاده نمائيد بدين شكل كه با اتصال رابط مخصوص روتر به هر يك از خروجي ها (پريز)، آن خروجي را واي فاي كرده و با لوازم واي فاي دار و بدون سيم، تا شعاع ده متري به آن متصل شويد.

در ارتباط با مسائل امنيتي نيز روتر حيم همانند ديگر روترها، مجهز به پروتكل DHCP بوده و امنيت هر بيست كاربر يا وسيله را با  يك آي پي و آدرس مك  اختصاصي تضمين ميكند. (البته عكس روبرو مربوط به روتر 1800 ميلي آمپري حيم ميباشد)

 1. انجام پروژه هاي دانشجوئي و دانش پژوهي با روتر جيبي Hame F1

در بخش  مشخصات فني تخصصي خواهيم ديد كه روتر جيبي Hame F1 يك محصولي كاملا متفاوت از آنچه متداول بازار است ميباشد و بيش از آنكه جنبه تجاري داشته باشد جنبه علمي و فني داشته و ميتواند مورد توجه دانشجويان و دانش پژوهان رشته تخصصي شبكه باشد. چراكه مدار داخلي روتر داراي چندين واحد (ماژول) مجزا بوده كه هركدام به تنهائي ميتواند در سيستم هاي مختلفي كه مربوط به انتقال اطلاعات هستند مورد استفاده قرار گيرد. و دانشجويان ميتوانند از اين واحدها بخوبي جهت راه اندازي طرح هاي ابتكاري خود استفاده شاياني بعمل آورده و به تجارب با ارزشي دست يابند.
نكته مهم ديگر بخش مربوط به پاوربانك آن است كه اين بخش نيز ميتواند مورد توجه دانشجويان الكترونيك قرار بگيرد تا تجارب مفيدي را بكمك واحد پاوربانك آن جهت ساخت نمونه هاي مشابه كسب نمايند.
نجام پروژه هاي دانشجوئي و دانش پژوهي روتر جيبي Hame F1
پاوربانك روتر جيبي Hame F1 داراي مدارات محافظ اتصال كوتاه و محدود كننده جريان و قطع ولتاژ شارژ هنگام رسيدن ولتاژ باطري به حد استاندار ميباشد.

ايجاد يك شبكه داخلي وايفاي (WLAN) در اتوبوس، كلاس درس و ادارات كوچك با روتر جيبي Hame F1

روش sharing چيست؟

همانطور كه در ابتدا ذكر شد روتر جيبي Hame F1 و Hame F2 در قياس با محصولات ديگر حيم، داراي يك امكان خاص است كه اصطلاحا به آن فناوري dlna ميگويند. و توضيح داده شد كه اين امكان بنوعي بمعناي اشتراك گذاري اسناد چند رسانه اي از طريق واي فاي (بي سيم) ميباشد و چنانكه دستگاه گيرنده نيز داراي اين فن آوري باشد بدون نياز به سيمكشي، بسادگي ميتوان با ايجاد يك شبكه داخلي توسط واي فاي و تا سرعت 150 مگا بيت بر ثانيه، اقدام به ارسال انواع اسناد چند رسانه اي  و اجراي آن ها در رسانه هاي مربوطه كرد.

اما  اشكالات فناوري dlna يكي دو تا نيست! گذشته ازاينكه در اين فناوري هر دو وسيله ميبايست به آن مجهز باشند (در لوازم اجرائي جديد معمولا از اين فناوري كمتر استفاده ميشود و بيشتر داراي بلوتوث ميباشند)، وضمن اينكه هر وسيله فقط اسنادي را دريافت ميكند كه متعلق به سخت افزار خودش است مثلا چاپگر اسناد متني و بلندگو اسناد صوتي... را دريافت ميكند، اما اين وسايل فقط دريافت كننده و اجرا كننده آن نرم افزار ها بوده و ارسال كننده نميباشند (مگر اينكه داراي حافظه داخلي باشند و با ديگر لوازم نيز مشترك شده باشند.). و همچنين غالبا يك كاربر را پشتيباني ميكند. و از همه بدتر اينكه خيلي قديمي شده است و بسياري از اسناد جديد (پسوندها و فرمت ها) را نميشناسد و حتي موسيقي و يا فيلم هاي با دقت بالا را اجرا نميكند و يا در اجرا دچار وقفه و گير پاش ميشود!! (البته نرم افزار Mezzmo در اصلاح اين مشكل كمك كرده و سعي ميكند تا حتي الامكان مشكل را رفع نمايد.)
در حال حاضر عملا اين فناوري بحال خود رها شده و بروز سازي نميشود و در حاليكه ميبينيد مشكلات عجيب و غريب بلوتوث هر چند وقت يكبار يكي يكي در حال رفع شدن است (بنا به ضرب المثل معروف تا گوساله گاو شود دل صاحبش آب شود!).

لوازمي مثل رايانه و تبلت و گوشي كه داراي حافظه و اسناد ذخيره شده در آن هستند (كه تحت عنوان ابزار ذخيره ساز هم ناميده ميشوند) نيازمند به  روش ديگري هم براي به اشتراك گذاري اسناد داخل حافظه جانبي شان هستند تا كاربر بتواند از شر سيم رابط  هاي كوتاه و بلند، مرغوب و نامرغوب، با اتصال هاي جور و واجور،... خلاص شود. چراكه عملا شاهد هستيد وقتي سيم رابط را به رايانه و گوشي تان متصل ميكنيد دچار چه مشكلاتي ميشويد تا اسنادتان را پيدا كرده و در جاي مناسب ذخيره كنيد و همانطور كه اشاره شد كابل هم بطور فيزيكي بايد داراي مشخصات همگون با هر دو وسيله بوده و از طول مناسب و كيفيت مرغوب هم برخوردار باشد.
در روشي كه با عنوان شيرينگ sharing معروف است سعي شده همه اين موانع بخوبي رفع شود. بدين صورت كه در مودم روتر هاي جديد با قابليت شيرينگ، يك حافظه جانبي مثل اس دي رم قرار داده و بوسيله مثلا گوشي تان به سامانه اينترنتي آن رفته و اسناد داخل حافظه را دريافت كرده و يا حتي اسناد داخل حافظه گوشي نان را به حافظه روتر منتقل مينماييد به همين سادگي!

اما در عمل مشاهده كرده ايم كه بسياري از مودم روترهاي داراي قابليت شيرينگ، دچار مشكلات فني هستند من باب مثال يا اصلا ارسال (آپلود) نميكنند و يا در انتقال بسياري از انواع اسناد دچار اشكال شده و گرفتار وقفه ميشوند و در حين انجام انتقال، گير كرده و عمليات را منتفي ميكنند!
ولي در روتر  Hame F1 اين ويژگي كاملا بشكلي حرفه اي و با سرعتي در حد 150 مگابيت بر ثانيه انجام پذير ميباشد و شما ميتوانيد علاوه بر استفاده از ويژگي dlna از توانائي شيرينگ آن نيز استفاده نمائيد.

بعنوان مثال در يك اتوبوس بين شهري، قراردادن انواع فيلم و موسيقي و مجله و كتاب در يك ديسك سخت و اشتراك گذاري آن براي مسافرين داراي لپ تاپ، گوشي و تبلت، ميتواند جذابيت بسياري ايجاد كند، كمااينكه برخلاف روش اتوبوس واي فاي كه راننده ناچار به تهيه يك بسته نسبتا بزرگ اينترنتي و با قيمت بالا ميباشد و گذشته از اينكه ممكن است در بعضي مناطق هم آنتن دهي نداشته باشد؛ اما اين روش نيازي به اينترنت نداشته و بطور رايگان ميتوان از سرور "حيم" استفاده كرد و به دانلود اسناد مورد دلخواه از ديسك پرداخت.

و يا اينكه استاد دانشگاه ميتواند اسناد كوچك (پي دي اف) مورد نياز حهت تدريس و يا كتاب هاي مرتبط به سيلابس هايش را در يك حافظه همراه (فلش) قرار داده و دانشجويان آنها را از طريق واي فاي لپ تاپ شان دريافت نمايند.

و نيز ميتوان در اداراتي كه لازم است اسناد دايما به بخش هاي مختلف رد و بدل شود جهت بازبيني و مطالعه، چاپ ...، بسادگي با اين امكان، اسناد را بدون مراجعه حضوري به بخش هاي مربوطه، دريافت و يا ارسال نمود.
با قرار دادن روتر در دبيرخانه و ذخيره كليه اسناد مورد نياز بخش هاي مختلف در آن، كارمندان نياز به مراجعه نداشته و از اتاق خود اسناد رايانه يشان را دريافت و يا ارسال ميكنند و از ساختن يك شبكه داخلي پر هزينه و نسبتنا پيچيده هم بي نياز خواهند شد.

ايجاد شبكه داخلي dlna و WLAN در اتوبوس وايفاي با روتر جيبي Hame F1

شبكه داخلي dlna در كلاس درس با روتر جيبي Hame F1

توجه به اين نكته لازم است كه در صورتيكه روتر بعنوان اشتراك گذاري اسناد بكار رود سيستم اينترنت واي فاي جاي خود را به اشتراك گذاري اسناد خواهد داد و نميتوان همزمان از هر دو امكان استفاده كرد.

دلائل خريد روتر جيبي  Hame F1

 • تبديل كردن مودم سيمكارتي يو اس بي، به يك مودم واي فاي چند كاربره
 • تبديل كردن مودم اي دي اس ال كابلي، به يك مودم وايفاي چند كاربره
 • تقويت و تكرار انتشار ضعيف اي دي اس ال وايرلس در نقاطي از منزل يا شركت
 • واي فاي كردن خط شبكه داخلي موسسه و نهادهاي مختلف
 • بهمراه داشتن يك باطري پاوربانك پرقدرت و كاملا استاندار و بادوام براي شارژ گوشي همراه تبلت در مواقع اضطراري و مسافرت
 • انتقال تصاوير دوربين مدار بسته به اينترنت توسط شبكه هاي همراه
 • ايجاد اتوبوس واي فاي براي 20 مسافر
 • بي سيم كردن دستگاه كارت خوان
 • انجام پروژه هاي دانشجويي براي شبكه و پاور بانك
 • ايجاد يك شبكه داخلي چند رسانه اي با فن آوري dlna
 • اشتراك گذاري اسناد حافظه جانبي با روش sharing بدون محدوديت ظرفيت توسط رايانه تبلت و گوشي

 

  صفحه اصلي موارد كاربرد مشخصه هاي عمومي مشخصه هاي تخصصي توضيحات كاربري تنظيمات متداول تنظيمات پيشرفته  
آنچه بايد درباره روتر جيبي Hame F1 بدانيم!
چگونه يك روتر جيبي سيمكارتي با سرعت مناسب انتخاب كنيم؟چنانكه در مورد مطلب فوق نظرات خاصي داريد لطفا با ما درميان بگذاريد.
و نيز اگر آنراپسنديد توسط G+1 با ديگران به اشتراك بگذاريد!
با تشكر
فروشگاه اينترنتي كبوتر

نكته!: اشتراگ گذاري مطلب فوق فقط با يك بار دكمه زدن بر روي  G+1  براي عموم، با نام و نشاني پست الكترونيك شما (اگر داراي يك حساب صندوق پست الكترونيك جيميل باشيد) بطور خودكار انجام ميگيرد.


بالاي صفحه

به اشتراك گذاري عنوان و نشاني مطلب فوق در سايت هاي اجتماعي

friendfeed cloob delicious digg twitter-تئوتر

ياهو-yahoo

google plus-گوگل پلاس گوگل بوت مارك-google bookmarks گوگل باز-google buzz بالاترين-balatarin Technorati linkedin-لينكدين whatsapp-واتس آپ facebook-فيس بوك telegram-تلگرام
-   بروز شده در پائيز 96
Free web page counter